SEVGİ Mİ, İSTİSMAR MI?

Sevgi Mi, istismar mı? Bir anne için toplumda çocuğunu sağlıklı büyütmesinin ne kadar zor olduğunu düşündüren bir soru olduğunu sanırım fark ettiniz.

sevgi mi istismar mı

Kime güveneceğim, kim zarar verebilir, kimi gerçekten tanıyorum gibi sorular zaman zaman zihninizi yoruyordur. Yabancılaşan kalabalıklaşan toplum içinde böyle hissetmemiz normal. Ancak aşırı şüphe duymanın da normal olmadığını tahmin ederim ki biliyorsunuzdur.

Peki normali nedir diye sorabilirsiniz.

İsterseniz baştan başlayalım. Önce kendimize bakalım. Doğru yerde “ hayır” kelimesini kullanabiliyor musunuz? Sadece çok yakınlarınıza hatta çocuğunuza, eşinize “hayır, istemiyorum” diyebiliyor musunuz? Yoksa kırılmasın , üzülmesin, tatsızlık çıkmasın diyerek kendinize hayır demeyi mi tercih ediyorsunuz? Benim ve pek çok uzmanında kabul ettiği bir şey var ki kendinizde olmayanı siz aktaramazsınız. Siz bu dengeyi kurmaya başladığınızdan itibaren değişim ve gelişim başlayacak ve sizden sonraki nesile aktarılacaktır. Yani çocuğunuza “Hayır” demeyi öğretebileceksiniz. Bunu suçluluk yaşamadan, özlük haklarını kullanarak ifade etmesi bedenini ve hatta ruhunu koruması anlamına geldiğini anlatabileceksiniz.

Yolda yürürken çocuğunuzu sevmek isteyen birine yanağını vermedi diye, dedesinin, amcasının bayramda elini öpmedi yada kucağına gitmedi diye yargılanmamayı ve yargılamamayı siz bilecek, öğrenecek ve öğreteceksiniz. Bakkal amcanın “çok şeker” diyerek sevgi diye verdiği sakızı almamayı, çok sevdiği topla oynarken bilmediği mahalleye gitmemeyi, pasta yemek için habersiz komşu eve gitmemeyi öğreteceksiniz.

Sizin onu korumanızdan çok kendisini korumayı öğretecek ve bunu gerekirse herkese anlatıp istismar konusunda bilgilendireceksiniz. Bu bir toplum hareketidir. Sağlıklı toplum içinde yaşamak için önemlidir.

Bayram üstü yazayım dedim…

Uzman psikolog Neşe ÖZKARSLI

Bir önceki Panik oldum ! Panik atak belirtileri başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.