Bağımlı Kişilik Ne Demektir

Bir zamanlar bağımlı ile bağlılığın anlamları konusunu ayırt etmek benim için önemli bir konuydu. Mesleğimin başlarında aradaki sınırın ne olduğunu bilmem gerektiğini düşünürdüm. Daha sonra bu sınırın ailelerle çok yakından ilgili olduğunu ve çeşitli ebeveyn tutumlarının bu sınırı belirlediğini gördüm.

bağımlı kişilik

İnanın yeni evlenmiş bir çiftin kendi anne babasından getirdiği alışkanlıklar ,  onlazsa olmazlar ve sürdürdüklerinin kendi çocuklarına nasıl aktardıklarını gördükçe sizde inanamayacaksınız. Öyle ki tabu niteliği kazanmış bazı düşünce kalıpları ve davranış modelleri var ki bağımlılığın tabiri caizse babadan oğla sanki krallık devir teslimi gibi aktarıldığına şahit olacaksınız.

Bağımlı kişilikle ilgili birkaç yaşam örneği

Genç kız liseyi bitirmiş zamanının nadir eğitimlerinden birini almak için yüksek okula gitmek istiyordu. Evde bu konu enine boyuna tartışılmalı, çoğalan talipleri ile evlenme ile akademik süre.ç arasında bir karar verilmeliydi. Anne ve baba savaş zamanına denk geldiği için çok fazla okumamış, aileyi geçindirmek zorunda kalan bir baba ile küçük yaşta evlendirilip çoluk çocukla aileyi toplamak zorunda kalan bir anne babadan öğrendiklerini uygulayan bir aileden gelme gelenekler yada öğrenilmişlikler vardı. Bu bilgi ve doğrularda kızlarının geleceklerini oluşturacaklardı. Kızın bütün bu geçmişle kendi farklı beklenti ihtiyaç ve istekleri söylemesi güç geliyordu. Nede olsa onlar anne babalarıydı. Sonunda eli yüzü düzgün, hali vakti yerinde bir talibin geri çevrilmeyeceği kararı çıktı. Kızımız hayal ettiği , kurguladığı bir gelecekten farklı bir yola doğru yola çıktı. Olsundu anne babası onun her zaman iyiliğini düşünüyorlardı. Gün geçti yeni çiftin bir çocukları oldu. Mazbut, saygıdeğer bir aile kurmuşlardı. Tabiki çocukları da bu aileye yakışır eğitim almalıydı. Hatta gerekirse dedenin de görüşleri doğrultusunda bir gelecek planı çizildi….

Geleneksel bir aile biçimi

Farkındaysanız dört nesil şekillenen geleneksel bir aile biçimi örneği verdim. Bu tip ailelere sıklıkla rastlandığını hatırlatmak isterim. Peki bu ailenin nesi kötü diyebilirsiniz. Ne güzel her şey planlı ve hazır. Hiç yorucu değil. Ancak burada karar almak ve kendi isteklerini ifade etmekten bile uzak bir nesil yetişirken farkında olmadan bağımlı nitelikte bir kişilik örüntüsüne yataklık yapılmış olduğunu gözden kaçırmamak gerekir.

Sabahtan akşama kadar annelerini arayıp gün içinde yaptıkları işlerle ilgili onay ve fikir alma ihtiyacı içinde olan kadınlar, babalarıyla aynı işte ticaret yapıp son sözü babanın söylediği ve karar mekanizmasının kendisine bir türlü geçemediği erkek çocuklar, anne babaları istedi diye istemedikleri okulda yada meslekte olan çocuklar, yada gelecek hayallerinden kopartılarak farklı hayatlarla şekillendirilen kişilikler…

Bu çizmeye çalıştığım tablo sadece bağımlı kişilik özelliklerinin sadece küçük bir oluşum örneği. Bu kişiliğin oluşumu için bu hayat biçiminin ısrar edilmesi yetmeyecektir.  Çünkü insan sadece ebeveynleri doğrultusunda yaşamaz. Kendi biyolojik oluşumu, sosyal çevresi ve içinde yaşadığı dünyanın ekonomik gücü doğrultusunda sunulan veya sahip olunan olanakları da vardır. Ve hayatta bu faktörlerin önemi büyüktür.

Bağımlı kişilikler ile ilgili kısa bir yazı dizisi hazırlamak istiyorum. Bağımlı kişilik  ve bozukluğunun faktörleri ve oluşum kaynaklarıyla kişisel farkındalığımızla çözüm noktaları ve önerilerini masaya yatırmak benim bakış biçimimle sizlerle buluşmak çok heyecan verici olacaktır. Belki birinizin bir hayatına dokunurum hayaliyle özgür düşünen bir hayat dilerim.

Bir önce ki “İstediğim kilo ” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.