Bağımlılık

Çok bilmişlik yapmamayım ama bağımlılık kelimesi “Bağ” dan türediği ile ilgili bir öngörüm var. Bir şeyi bağlılığınız onsuz yaşayamadığınız, nefes bile alamadığınız anlamını taşıyorsa kendiniz için o duruma, kişiye yada nesneye bağımlı sayabilirsiniz.

bağımlılık

“Kahvesiz uyanamıyorum !”

“onsuz ( sevgilim, eşim, oğlum, kızım…)  yaşayamam !”

“mutlaka almam ( kazağı, ayakkabıyı, telefonu… )  lazım !”

“Her akşam bir tek atmazsam olmaz !”

“Bilgisayarsız bir hayat düşünemiyorum !”

Birkaç cümle ile günlük yaşantımızda sık kullandığımız yada duyduğumuz bağımlılık örnekleri vermek istedim. Nedir bizi bunlara bağımlı kılan. Bu örneklediklerimize karşı çaresizce tutunmayı sürdürmemizi sağlayan. Hatta zorlayan.  Kapana sıkışmış gibi daraltan ve tekrar o duyguya koşmamızı sağlayan. Kavuşmanın hazzından vazgeçemediğimiz.  Eh aslında kısaca cevabı verdim sanki. “HAZ” …  Evet bizi bağlayan aslında koşulsuz haz duygusu.

Bağımlılık gerçek bir haz mı?

Bütün bu yaşadıklarımızı yaşamayanlar haz duymuyorlar mı? Hiç mutlu hissetmiyorlar mı?  Tabi ki hissediyorlar. Gerçek hazzı hatta.  Bağımlılıkların kavuşmasının hazzı aslında yapay ve kolay bir tür haz.

İşin başında sahip olmak isteğimiz asıl duyguya gelmek istiyorum. Öz sevgi, öz saygı, öz şefkat duygusu.  Özümüze duymamızın ruhsal sağlığımız açısından bu tür duygulara ihtiyacımız olduğunu altını çizerek belirtmek isterim.

Bu duygulara nasıl sahip olunur diye sorduğunuzu işitiyorum.  O zaman size birkaç tane kendinize söylemeniz gereken cümleleri örnekleyeyim. Tabi bu örnekleri söylerken gözlerinizi kapatıp, Çünkü içinize yönelmenizi, özünüze dönmenizi istemem gerek. Bu cümlelerin hepsi sizinle ilgili olmayabilir veyahut size hitap etmiyor olabilir. Bilmelisiniz ki sizin içinizde bağımlılık girdabına sürükleyen boşluk herkesinkinden farklı olabilir. O boşluğu bulduğunuzda o zaman söyleyeceğiniz cümle sizi içten sarsacak, boşluğu dolduracaktır.  Eğer bunu başarabilirseniz bağımlı olduğunu her ne varsa şiddeti azalacak zaman içinde yok olacaktır.

O zaman birkaç örnek cümle bulalım. Bakalım neler olacak ?

*Ben kendimi seviyorum.

*Ben eşsiz bir varlığım.

*Fazlalık ve eksikliklerim ile kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve seviyorum.

*Bedenimin değerini biliyor ve ona gereken ilgiyi gösteriyorum.

*Her gün mutlu olmak niyetiyle uyanıyorum.

*Mutluluğum bana bağlı.

*Beni zihnen, bedenen, ruhen şekillendirecek hedeflerim için plan yapıyorum.

*Seçimlerime güveniyorum.

*Kararlarımın sonuçlarına katlanabilir gerekirse değiştirebilirim.

*Başarılarım bana bağlı.

*Hayatımın rotası bana bağlı. Direksiyon bende.

*Kendimi yenileyebilir ve değiştirebilirim.

*Kendimin sahip olduğum beceri ve yeteneklerin farkındayım ve bunları geliştirebilecek güce sahibim.

*Yaşamımda karşılaştığım zorlukların üstesinden gelebilirim.

*Gerektiğinde risk alabilirim.

*Gülmeyi seçiyorum.

*İyi ki varım ve yaşıyorum.

*Duygularımın farkındayım.

…….

Evet… bu cümleleri içten söylediğinizde sizi etkileyen bir yada birkaç tanesinin üzerinde durmanızı ve kendinize birkaç gün bu cümleleri tekrar etmenizi öneririm.  İnanın bağımlılık yaratacaktır. Şaka bir yana unutmamalısınız ki bağımlılığınız içsel bir boşluk ya da tatmin edilmemiş bir duygudan kaynaklanır. Bu günden sonra bu boşluğu dolduracak ve kendinizi iyileştirecek kişi sizsiniz. Başkalarını ,  geçmişte yaşanmışlıkları tekrar edip kendinizi aşağıya çekmeyin. Bunun size hiçbir faydası olmayacak ve hatta fazlasıyla zararını göreceksiniz. O zaman küçük ama etkili bu egzersizlere başlama zamanı.

Sevgiyle kalın.

Bir önce ki ” Bağımlı Kişilik Ne Demektir ” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.