Cinsiyet Olgusu Üzerine

İnsan yaşamının cinsiyet ve cinsellik çerçevesinde değerlendirilmesi biraz abartı olsa da gerçek olarak kabul edilmelidir. Çocuk

doğduğunda ilk yapılan davranışlardan birisi yüzünden önce cinsel organına bakmak yada cinsiyet bilgisinin merak edilmesi olacaktır.

Bu ayrım onun gelecekteki yaşamının da şekillenmesi için bir başlangıcı olur.  Ve maalesef ki iki gurup içinde bakılması özündeki bazı farklılıkları göz ardı etmemize neden olacaktır. Erotik arzu, yatkınlıkları, hormonal farklılıklar, üreme potansiyeli görmezden gelinir.

cinsiyet

Cinsel (Cinsiyet) Kimlik

Kişinin yaşamı doğduğu andan itibaren cinsiyeti ve cinselliği çerçevesinde örgütlendiğinden bahsetmiştik.  Kimlik (Identity) bireysel ve sosyal iki öğeden oluşur.  Sosyal kimlik kişinin toplumdaki yeri ve beklenen rollerden oluşur. Bir erkek yada kadın şöyle olmalıdır, böyle davranmalıdır gibi sıralanan davranış beklentilerinden söz etmekteyim.  Kişisel olanı ise, kendi içi ruhsal süreciyle ilgilidir.  Aslında kavramsal düzeyde bu iki süreç ayrı değerlendirilirken aslında birbirleriyle bağlantılı hareket ederler.  İkisi bir bütündür.  Kişiliğin bir parçasını oluşturan cinsel kimlik ise kişinin ait olduğu cinsi, rolleri, iç tepkileri ve bunlardan çıkan davranış özelliklerine sahip oluş ve bunları bilme sürecidir.

Çoğu kez yukarıda bahsettiğim gibi bu kavramsal ayrışım dediğimiz süreçteki iç içe geçmişlik kişinin cinsel kimliği ve rolüdür aynı zamanda da bu rol ile kimlik cinsellikte aynıdır. Özetle daha anlaşılır anlatmam gerekirse; bir kadın yada erkek cinsiyetine uygun davranış içinde olur.  Cinsellikle ilgili bazı özellikler, biyolojik yatkınlık, genital organ, genetik yapı, hormonlar doğum öncesi belirlenmiştir.

Aynı yumurta ikizleri farklı yönelimlerine sahip olabilmesi olasılığı sadece biyolojik yanı genlerle ilgili olmadığı gerçeğini vurgular.

Cinsel kimliğin diğer özellikleri, cinsiyet rolü, cinsel arzuyu uyandıran uyarıcılar, ise zamanla kazanılır.  Bunların kazanım sürecinin kişinin ilk yaşlarda, iki ve üç yaşlarında olduğu bilgisi netlik kazanmaktadır.  Ayrıca bu devrede aile içindeki etkileşimlerin niteliği ağırlıklı bir yer tutar ve kazanıldıktan sonra değişime direnç gösterir.  Ergenlik ve yetişkinlik döneminde yaşanan cinsel başlıklı travmalar yaşantıda cinsel kimliğin değişmesinde rolü olacaktır tabi ki.  Ancak genel ve norm sınırlarında kısaca biyolojik faktörler anne karnında, sosyal faktörler doğumdan birkaç yıl içerisinde şekillenir demek hatalı bir yorum olmaz.

Uzman psikolog Neşe ÖZKARSLI

Bir önce ki ” Motivasyon ” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.