PANİK OLDUM !

Panik atak zaman zaman tekrarlayan ve ani gelişen korku nöbetleridir.

Örnek panik ataklar

  • Kalp krizi mi geçiriyorum ?
  • Nefes alamıyorum, boğulacakmışım gibi hissediyorum…
  • Her yer dar geliyor, kaçmak uzaklaşmak istiyorum…
  • Bana bir şeyler oluyor derhal hastaneye gitmem lazım…
  • Göğsüm sıkışıyor…
  • Tıkanıyorum…
  • Vücudum karıncalanıyor…
  • Beyin kanaması geçiriyorum…
  • Ölüyorum…

panik atak

Bu şikayetlerle acil servislere başvuran çok insan olduğunu biliyor muydunuz. Acil doktorları bu şikayetlerin fizyolojik bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak için koşuştururken siz bazen kendinizi iyi hissetmeye bile başlayabilirsiniz. Veya psikolojik kaynaklı olduğunu, bunun bir
anksiyete reaksiyonu olduğunu düşünerek sakinleşmenizi bekleyebilir yada sakinleşmenizi sağlayacak bir ilaç verirler. Sonra evinize dönersiniz. Bir süre kendinizi yorgun hisseder, bütün bunların nedenini düşünürsünüz. Panik ataklarınız kötü bir şey olacak duygusuyla yoğun endişe hali, korku hatta dehşet duyguları beraber eşlik eden, fiziksel ve psikolojik belirtilerle kendini gösterir. Ancak tüm bu duygu ve belirtilerin belli sıklıkta en az dört kez geçirilmiş olması panik atak teşhisinin konulması için gerekçedir.
Yaşamış olduğunuz bu durumun tedavisinin bütüncül olması gerektiğini sadece ilaç tedavisinin değil psikoterapi ile beraber kalıcı bir tedavi yarattığını bilmenizi isterim. Terapistlerin terapi sırasında en çok karşılaştıkları engelin kaçınma davranışından danışanın vazgeçmekte zorlanmasıdır.

Bu seanslarda destekleyici ve cesaretlendirici yaklaşımla aşılmakta sonrasında hastalığı tanıma ve baş etme noktaları konuşulma aşamasına gelinmektedir. Tedavide sizin kişiliğiniz, sosyal ve yaşam şartlarınız, geçmiş şartlanmışlıklar, kalıp düşünceler, baş etme konusunda güçlü yönleriniz terapide etkili olacaktır. Bu nedenle acele etmemek, sabırlı davranmak gerekir.

Bilmenizi isterim ki; bu durumdan dolayı hastalanmayacak ve ölmeyeceksiniz. Dünyada bununla ilgili tek bir örnek göremezsiniz. Sadece belki çevrenizdeki pek çok kişinin anlamakta belki zorlandığı bir durum içindesiniz. Bu duygu halinden çıkmak istiyor fakat başaramıyorsunuz. Bütün bunların hastalık sürecinde normal olduğunu bilmeniz ve profesyonel yardım almanız hastalığınızın yerleşmesini engelleyecek ve kısa zamanda sağlığınıza kavuşacaksınız.
ACİL ŞİFALAR DİLERİM….Sevgiyle kalın

Uzman Psikolog NEŞE ÖZKARSLI – Marmaris Psikoloji

Bir önceki Depresyon ve belirtileri yazımızda depresyon ve belirtilerinden bahsettik.