DEPRESYON VE BELİRTİLERİ

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu çalışmaya göre dünyada her üç kişiden biri hayatında bir kez depresyon hastalığına yakalanmış yada bu konuda tıbbi tedavi görmüştür.

depresyon

Ancak bana göre bu durumun son yıllarda daha da artış gösterdiği hatta her iki kişiden biri şeklinde bir istatistiğe dönüştüğü kanaatindeyim. Tabii ki benimde kendi ülkem ve yaşam şartlarım yakın olduğu için böyle düşünüyor olabilirim. Ancak global düşünürsem de, dünyanın insan için insanın yarattığı olumsuz şartların hızlanması, durmadan değişen ve zorlaşan yaşamsal hedefler, ulaşılmasının ötesinde sahip olduklarımızın hızla kaybolma sürecinde olması bile bu istatistiği doğrular niteliktedir. Bu bütünlük içinde insan yaşarken duygu, düşünce, davranış, algı, zeka, eğitim, aile , olanak ve fırsatlar ile kendi biyolojisi arasında dengeli seçim yaparak yaşamaya gayret etmektedir. Kısaca aslında doğal halinden başka yaşamak her geçen zaman daha zorlaşmaktadır. Bu tamamen benim görüşümdür. Katılmayabilirsiniz tabiî ki. İnsan için bunların üstesinden gelmek, en azından olduğu yeri korumak anlamındadır. Biraz yerinden kaymaya kalksa endişe içine girer, yetersizlik hisseder, belki öfke, belki sosyal çekilme, uykusuzluk, iştah kaybı, sürekli gergin hissetme, bedensel ağrılar, kısaca sizin olmadığını hissettiğiniz değişimler içinde olabilirsiniz.

Bazen o kadar isteksiz, halsiz hissedersinizki bu durumda çıkma düşüncesi bile yorar. Kısır döngü içinde kendinizi sıkışmış bulursunuz. Yaşam artık zevk vermemeye başlar. Hatta bazı durumlarda kendinizi değersiz ve suçlu bile hissettiğiniz olur. Motivasyon kaybınız, enerjisizliğiniz ve isteksizliğiniz gerekli önlem alınmadığında, tedavi edilmediğinde iş kaybına yada ailelerin parçalanmasına neden olabilir.
BU TÜR HASTALIKLAR YANİ PSİKİYATRİK VE PSİKOLOJİK HASTALIKLAR GEREKLİ TANI VE TEDAVİ KONULMADIĞINDA SOSYAL, EKONOMİK KAYIPLARA NEDEN OLMAKTADIR.
Bu duygular içinde olduğunuzu hissediyorsanız yardım almaktan çekinmemelisiniz. Sizin kısa zamanda yardım almanız hastalığı kaolayca yenmeniz anlamına gelir. İlaç kullanımı konusunda olumsuz düşüncelerinizi doktorunuzla paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Unutmamanız gereken bir şey de bu durum sadece ilaçla tedavi edilmez. Bilmenizi isterim ki bazen sadece psikoterapiyle bazen psikiyatrik müdahale yani ilaç kullanımıyla tedavi olabilirsiniz.
UNUTMAYIN Kİ! DEPRESYON KOLAY TEDAVİ EDİLEN BİR HASTALIKTIR.